
SISU trak det længste strå i en tæt og intens DM-Finale 1 mod BMS Herlev med en sejr på 53-49 (10-13, 15-9, 14-16, 14-11) i Gentoftehallen. Dermed gik SISU et stort skridt i retningen med DM-guldet og kan afgøre det hele i kamp 2 i Sportsworld Arena i Skovlunde den 7. maj.
Hjemmeholdet blev anført af Michala Nathalie Reffs Bork, der leverede kampens topscorerpræstation med 18 point samt stærkt allround-spil (6 rebounds, 4 steals). Hun fik solid støtte fra Lotta Stach (14 point) og især Josefine Schubart Haabegaard, som dominerede under kurvene med en imponerende på 9 point og hele 17 rebounds – en afgørende faktor i SISU’s sejr.
For BMS Herlev var Malou Savanna mest scorende med 13 point, mens Isabella Marion bidrog med 12 point og 10 rebounds. Caroline Glud Rasmussen leverede en stærk playmaker-indsats og bidrog med 12 rebounds, men det var ikke nok til at sikre sit hold sejren.
Kampen blev afgjort på de små marginaler: SISU vandt reboundduellen (53-47), hvilket gav ekstra angrebsmuligheder, mens turnovers var næsten lige (SISU 16, BMS 17) og BMS Herlev kunne tage fra Gentoftehallen med troen på at de fortsat har en stor chance for at snuppe guldet. Det kræver dog en sejr i kamp 2 for ellers er løbet kørt.
🔴 SISU – Top 3
- Michala Nathalie Reffs Bork: 18 point, 3 assists, 6 rebounds, 4 steals
- Lotta Stach: 14 point, 2 assists, 4 rebounds, 1 steal
- Josefine Schubart Haabegaard: 9 point, 2 assists, 17 rebounds, 2 steals
🔵 BMS Herlev – Top 3
- Malou Savanna: 13 point, 3 rebounds, 2 steals
- Isabella Marion: 12 point, 10 rebounds, 1 steal
- Caroline Glud Rasmussen: 8 point, 2 assists, 12 rebounds, 2 steals
DM-Finale 2 i bedst á 3-serien spilles den 7. maj kl. 19:00 i Sportsworld Arena i Skovlunde og en evt. altafgørende DM-Finale 3 spilles den 11. maj kl. 19:00 i Gentoftehallen.
Du kan se alle stats fra DM-Finale 1 her.





No comment yet, add your voice below!