Det er slutspilstid

Med sejr til BMS Herlev over Falcon i sidste spillerunde i grundspillet i KBL og da BK Amager samtidigt vandt med “for lidt” over Aabyhøj IF, blev det en kendsgerning at semifinaleserierne spilles således:

  • Falcon (1) – BK Amager (4)
  • BMS Herlev (2) – Aabyhøj IF (3)

De 2 semifinaleserier spilles bedst á 3 kampe og nr. 1 møder nr. 4 og nr. 2 møder nr. 3.  De 2 førstnævnte hold i begge serier har hjemmebane i kamp 1 og eventuelt i kamp 3.

Kampprogrammet for semifinalerne ser således ud:

Falcon – BK Amager
Kamp 1:        6. april kl. 16:30 Bülowsvejhallen
Kamp 2:        10. april kl. 19:00 Amagerhallen
Kamp 3:        13. april kl. 19:00 Bülowsvejhallen (evt.)

BMS Herlev – Aabyhøj IF
Kamp 1:        7. april kl. 16:30 Nordic Basketball Arena Skovlunde
Kamp 2:        10. april kl. 19:00 Aabyhallen
Kamp 3:        13. april kl. 14:00 Nordic Basketball Arena Skovlunde (evt.)

Udesejr til BK Amager over Aabyhøj IF

Kampens præstationer: 

Topscorer: Anna Seilund (BK Amager) 20 point

Rebounds: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 13 rebounds

Assists: Anna Seilund (BK Amager) 20 point 5 assists

Steals: Isabella Palmqvist (BK Amager) 4 steals

Blocks: Annemie Friis Espensen (BK Amager) 1 blocks

Player of the Game: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 14 point, 13 rebounds, 0 assists, 0 steal, 0 block, 7-17 FG 42% og Anna Seilund (BK Amager) 20 point, 10 rebounds, 5 assists, 3 steal, 0 block, 6-13 FG 46%

Se alle stats fra kampen her.

BMS Herlev sikrer sig 2. pladsen med sejr over Falcon

Kampens præstationer: 

Topscorer: Emilie Gudmand Larsen (BMS Herlev) 21 point

Rebounds: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) 13 rebounds

Assists: Emilie Gudmand Larsen (BMS Herlev) og Nikoline Sandbäck (Falcon) hver 6 assists

Steals: Emilie Gudmand Larsen (BMS Herlev) og Taylor Paige Gleason (Falcon) hver 4 steals

Blocks: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) og Katrine Hornemann Lassen (Falcon) hver 3 blocks

Player of the Game: Emilie Gudmand Larsen (BMS Herlev) 21 point, 10 rebounds, 6 assists, 4 steal, 0 block, 9-18 FG 50% og Katrine Hornemann Lassen (Falcon) 20 point, 11 rebounds, 3 assists, 1 steal, 3 block, 8-18 FG 44%

Se alle stats fra kampen her

Sådan kan grundspillet ende

Grundspillet nærmer sig sin afslutning og inden lørdagens 2 sidste kampe er der kun 2 ting der ligger helt fast. Det er, at Falcon vinder grundspillet og at SISU ikke kommer med i slutspillet. Hvem der så ender på pladserne 2-4 er der kamp om og resultaterne kan give nogle forskellige scenarier om hvem der skal møde hvem i semifinalerne.
 
Stillingen i grundspillet inden de 2 sidste kampe hvor BMS Herlev møder Falcon og Aabyhøj IF får besøg af BK Amager, ser således ud:
BMS Herlev og Aabyhøj IF vinder giver følgende stilling i top 4
1 Falcon 28p
2 BMS Herlev 18 p +3
3 Aabyhøj IF 18p -3
4 BK Amager 14p
 
BMS Herlev slutter som nr. 2 da de er bedst indbyrdes mod Aabyhøj IF efter deres indbyrdes kampe:
  1. BMS – Aaby 51-54
  2. BMS – Aaby 71-66
  3. BMS – Aaby 78-68 
  4. BMS – Aaby 60-69
BMS Herlev slutter med +3 i målscore og Aabyhøj IF med -3
 
BMS Herlev og BK Amager vinder giver følgende stilling i top 4
1 Falcon 28p
2 BMS Herlev 18 p 
3 Aabyhøj IF 16p 
4 BK Amager 16p
 
Aabyhøj IF slutter som nr. 3 med mindre at de taber med mere end 23 point i den sidste kamp mod BK Amager:
  1. BKA – Aaby 63-78
  2. BKA – Aaby 51-71
  3. BKA – Aaby 84-72
  4. BKA – Aaby ?-?
Aaby har +23 og BK Amager -23 inden de mødes lørdag
 
Falcon og Aabyhøj IF vinder giver følgende stilling i top 4
1 Falcon 30p
2 Aabyhøj IF18 p 
3 BMS Herlev 16p 
4 BK Amager 14p
 
Falcon og BK Amager vinder giver følgende stilling i top 4
1 Falcon 30p
2 BMS Herlev 16 p 
3 Aabyhøj IF 16p 
4 BK Amager 16p
 
BMS Herlev bliver nr. 2, Aabyhøj IF slutter som nr. 3 og BK Amager nr. 4. I henhold til FIBA-reglerne rangeres holdene efter hvor mange sejre de 3 hold indbyrdes har mod hinanden og her ser regnestykket således ud:
BMS Herlev 5 sejre og 3 nederlag
Aabyhøj IF 4 sejre og 4 nederlag
BK Amager 3 sejre og 5 nederlag
 
Da Falcon er sikker på at have hjemmebane i deres semifinaleserie i kamp 1 og 3 kommer allerede her deres spilletidspunkter:
 
Kamp 1: 6. april 2024 kl. 16:30
Kamp 3: 13. april 2024 kl. 19:00 (evt.)
Semifinalerne tiderne før de øvrige kampe forventes udsendt efter weekendens kampe.

Falcon besejrer Aabyhøj IF hjemme i Bülowsvejhallen

Kampens præstationer: 

Topscorer: Julianna Okosun (Falcon) 16 point

Rebounds: Katrine Hornemann Lassen (Falcon) 11 rebounds

Assists: Taylor Paige Gleason (Falcon) 3 assists

Steals: Taylor Paige Gleason (Falcon) 5 steals

Blocks: Julianna Okosun (Falcon) og Katrine Hornemann Lassen (Falcon) hver 2 blocks

Player of the Game: Katrine Hornemann Lassen (Falcon) 10 point, 11 rebounds, 3 assists, 1 steal, 2 block, 1-5 FG 20% og Katrine Brahe Bjerregaard (Aabyhøj IF) 7 point, 8 rebounds, 1 assists, 0 steal, 0 block, 2-5 FG 40%

Se alle stats fra kampen her.

Sikker udesejr til Falcon over BK Amager

Kampens præstationer: 

Topscorer: Julianna Okosun (Falcon) 24 point

Rebounds: Julianna Okosun (Falcon) 19 rebounds

Assists: Katrine Hornemann Lassen (Falcon) 7 assists

Steals: Julie Jungslund (BK Amager) 4 steals

Blocks: Julianna Okosun (Falcon) 12 block

Player of the Game: Julie Jungslund (BK Amager) 13 point, 4 rebounds, 1 assists, 4 steal, 0 block, 4-112 FG 33% og Julianna Okosun (Falcon) 24 point, 19 rebounds, 3 assists, 1 steal, 1 block, 11-17 FG 64%

Se alle stats fra kampen her

Aabyhøj IF holder fast i 2. pladsen efter sejr hjemme over SISU

Kampens præstationer: 

Topscorer: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 17 point

Rebounds: Rim Taha (SISU) 15 rebounds

Assists: Rim Taha (SISU) 5 assists

Steals: Rim Taha (SISU) 7 steals

Blocks: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 3 blocks

Player of the Game: Katrine Brahe Bjerregaard (Aabyhøj IF) 13 point, 10 rebounds, 3 assists, 3 steal, 0 block, 5-9 FG 55% og Rim Taha (SISU) 11 point, 15 rebounds, 5 assists, 7 steal, 0 block, 5-20 FG 25%

Se alle stats fra kampen her.

BK Amager holder fast i topstriden efter sejr over SISU

Kampens præstationer: 

Topscorer: Annemie Friis Espensen (BK Amager) 17 point

Rebounds: Josefine Schubart Haabegaard (SISU) og Rikke Fabricius (BK Amager) hver 9 rebounds

Assists: Rim Taha (SISU) og Rikke Fabricius (BK Amager) hver 4 assists

Steals: Rim Taha (SISU), Isabella Palmqvist (BK Amager) og Rikke Fabricius (BK Amager) hver 3 steals

Blocks: Karen Dalsgaard (SISU) 2 block

Player of the Game: Helene Dalsgaard (SISU) 12 point, 7 rebounds, 1 assists, 1 steal, 1 block, 6-7 FG 85% og Rikke Fabricius (BK Amager) 12 point, 9 rebounds, 4 assists, 3 steal, 1 block, 3-7 FG 42%

Se alle stats fra kampen her.

Aabyhøj IF slår BMS Herlev på udebane

Kampens præstationer: 

Topscorer: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 22 point

Rebounds: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) 13 rebounds

Assists: Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 5 assists

Steals: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) 3 steals

Blocks: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) 4 blocks

Player of the Game: Bianca Richter Braikia (BMS Herlev) 10 point, 13 rebounds, 1 assists, 3 steal, 4 block, 5-11 FG 45% og Caroline Tindal Wich (Aabyhøj IF) 22 point, 5 rebounds, 6 assists, 2 steal, 1 block, 10-15 FG 66%

Se alle stats fra kampen her.