
7 hold skal kæmpe om DM-guldet i Kvindebasketligaen i denne sæson.
Skovbakken Sirens er det nye hold i klassen og skal byde de 6 hold, BK Amager, SISU, BMS Herlev, Falcon, Aabyhøj IF og Hørsholm 79ers som også var med i sidste sæson op til dans.
Men hvordan afvikles sæsonen egentlig?
Grundspillet
Alle 7 hold spiller hver 18 kampe i grundserien og møder hinanden 3 gange. Når de 63 kampe er afviklet i grundspillet, vil alle 7 hold være kvalificeret til slutspillet.
Slutspillet
Kvartfinaler (bedst af 3 kampe):
Nr. 1 i grundspillet er oversidder i kvartfinalerne. De øvrige 6 hold spiller kvartfinaler. Her møder nr. 2 efter grundspillet nr. 7, nr. 3 møder nr. 6 og nr. 4 møder nr. 5.
Semifinaler (bedst af 3 kampe):
Nr. 1 i grundspillet møder vinderen af kvartfinaleserien mellem nr. 4 og 5 og vinderen af kvartfinaleserien nr. 2 mod 7 i møder vinderen af kvartfinaleserien mellem nr. 3 og 6.
Finaler (bedst af 3 kampe):
Vinderne af de 2 semifinaleserier, hvor bedst placeret hold efter grundserien har hjemmebane fordel i kamp 1 og 3.
Bronzekamp (bedst af 1 kamp)
De 2 taber af semifinaleserierne møder hinanden i kampen om bronzen. Bedst placeret hold efter grundserien har hjemmebane.
Og det hele starter søndag den 20. september i Bülowsvejhallen hvor det venter et brag af en basketdag. Hele 3 kampe skal afvikles i samme hal og programmet for dagen ser således ud:
Kl. 13:00 Falcon – Skovbakken Sirens
Kl. 15:30 Hørsholm 79ers – Aabyhøj IF
Kl. 18:00 SISU – BK Amager
BMS Herlev er oversidder og skal som det eneste hold ikke i kamp i første runde.
Velkommen til en spændende sæson 2026/27 – Vi ses i hallerne!






No comment yet, add your voice below!